Historia i tajemnice stacji radarowej KRUK w Rewalu

Położony pomiędzy urokliwymi miejscowościami Rewal i Trzęsacz, na klifie ze wspaniałym widokiem na Morze Bałtyckie, znajduje się niezwykła konstrukcja z czasów II wojny światowej. To stary fundament niemieckiej stacji radarowej, znanej pod kryptonimem KRUK. Ta betonowa budowla, usytuowana tuż przy ścieżce spacerowej prowadzącej wzdłuż klifu, przyciąga uwagę nie tylko miłośników historii. Często określana mianem bunkra, ta żelbetowa konstrukcja przetrwała burzliwe czasy wojenne, stając się niemym świadkiem tych tragicznych wydarzeń.

Dla entuzjastów historii wojskowej, miejsce to jest absolutnym ewenementem – istotnym punktem na trasie odkrywania obiektów związanych z militarnym budownictwem. Z kolei dla turystów jest to fascynująca zagadka do rozwikłania, warto więc zdecydować się na odwiedzenie tej lokalizacji.

W roku 1944, na stromym klifie nad brzegiem morza, niemiecka marynarka wojenna (Kriegsmarine) zdecydowała się na postawienie narzędzia radiolokacyjnego przeznaczonego do zastosowań morskich. Ta stacja radarowa, wraz z innymi instalowanymi przez Luftwaffe, stanowiła część szeroko rozbudowanego systemu ostrzegania i zabezpieczeń. Bazował on na niedawno odkrytych, a potem intensywnie wykorzystywanych falach elektromagnetycznych.