We wrześniu 2024 roku, na ulicy Okrzei w miejscowości Kamień Pomorski, archeolodzy natknęli się na niezwykłe odkrycie. Na terenie, który do XVII wieku stanowił miejsce istnienia najstarszego klasztoru Dominikanów na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, odnaleziono historyczną monetę. Był to złoty dukat datowany na rok 1777.
Moneta, która jest unikalnym znaleziskiem swojego typu, miała miejsce powstania w Republice Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich. Maciej Ruzik ze Stowarzyszenia Eksploracyjnego im. św. Korduli, który dokonał tego odkrycia za pomocą wykrywacza metali, podkreśla wielkie emocje towarzyszące temu znalezisku i uznał je za ważne odkrycie archeologiczne.
Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim, próbując odgadnąć, jak moneta mogła znaleźć się na tym terenie, zwrócił uwagę na jej unikalność. Chociaż nie jesteśmy pewni, jak ta holenderska moneta mogła trafić do Kamienia Pomorskiego, jest to niewątpliwie fascynująca zagadka historyczna. Dyrektor Kurka zauważył, że tajemnica jej zgubienia i jej właściciela z tamtego okresu jest równie intrygująca jak sam fakt jej odnalezienia.