Miasto Kamień Pomorski znów zaskakuje swoimi nieoczekiwanymi skarbami, które ujawniają się podczas prac modernizacyjnych. Tym razem, w trakcie renowacji dróg, natrafiono na coś wyjątkowego – pozostałości dawnej średniowiecznej drogi. To zaskakujące odkrycie miało miejsce na mniej więcej metrowej głębokości pod istniejącą nawierzchnią asfaltową na ulicy Adama Mickiewicza, gdzie ukazała się warstwa mierzwy o tej samej grubości – mówi dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Grzegorz Kurka.
Według ekspertów wszystko wskazuje na to, że jest to fragmentu historycznego szlaku, który łączył miasto w średniowieczu. W warstwie tej odnaleziono faszynę, fragmenty kości zwierzęcych oraz kawałki ceramiki datowane na okres wczesnego średniowiecza. Wykop, który odkrywa te tajemnice, ma wymiary 3 x 3 metra i głębokość do 2,4 metra. Poniżej mierzwy znajduje się gliniasto-piaszczysty materiał.
Odkrywcy doświadczyli również czegoś nietypowego – nieprzyjemnego zapachu przypominającego średniowieczne pachnidła. Jak wyjaśnia Grzegorz Kurka, mierzwa była przez wieki uwięziona pod młodszymi warstwami ziemi. Kiedy prace odsłoniły ten materiał, uwolniły się gazy z organicznych substancji, co wywołało nieprzyjemny efekt zapachowy.
Podczas prac archeologicznych natrafiła na kilka ciekawych przedmiotów. Wydobyto między innymi róg, prawdopodobnie owcy, który został opracowany przez człowieka. Odnaleziono również fragmenty średniowiecznych skór, w tym kawałek buta z zachowanymi rzemykami oraz drewniany kołek, który zostanie poddany ekspertyzie dendrologicznej. Na podstawie tej analizy ustalona zostanie data ścięcia drzewa, a tym samym możliwe będzie określenie czasu funkcjonowania drogi. Poza tym odnaleziono różne kości zwierzęce, takie jak fragment czaszki (kozy lub owcy) i kawałek żuchwy krowy. Istotnym elementem datowania były także dwie skorupy datowane na okres wczesnego średniowiecza (XI-XIII wiek) – opowiada Grzegorz Kurka.