Obchody dnia 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Niechorzu

Uroczyste świętowanie Dnia 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, które odbyło się ostatni weekend wakacji w Niechorzu, przyciągnęło wielu turystów. Atrakcje dla zebranych były liczne – od defilady i prezentacji sprzętu militarnego, przez uroczystą przysięgę nowych żołnierzy Terytorialsów, aż po darmową grochówkę dla wszystkich, którzy postanowili dołączyć do obchodów.

Ten wyjątkowy dzień jest najważniejszym momentem w kalendarzu zachodniopomorskich Terytorialsów. Rozpoczął się o godzinie 11 na placu przy latarni morskiej w Niechorzu, gdzie zgromadzili się nie tylko żołnierze z pełnym wyposażeniem, ale także liczni goście i turyści, którzy postanowili spędzić ostatni słoneczny weekend wakacji nad morzem. W tym roku obchody miały miejsce już po raz czwarty i są one organizowane w rocznicę skoku spadochronowego, który 3 września 1942 roku wykonał patron Brygady – ppłk Stanisław Jerzy Sędziak ps. „Warta”, cichociemny i żołnierz Armii Krajowej.

Podczas uroczystości 70 nowych żołnierzy złożyło przysięgę. Są to głównie młodzi ludzie, którzy postanowili poświęcić część swojego wakacyjnego czasu na przeszkolenie wojskowe „Wakacje z WOT”. Szkolenie odbyło się w 141 batalionie lekkiej piechoty w Choszcznie i trwało 16 dni. Podczas tego czasu uczestnicy zdobywali umiejętności związane z taktyką wojskową, strzelaniem, udzielaniem pomocy na polu walki, orientacją terenową, bytowaniem w nieznanych warunkach oraz musztrą wojskową. Ich determinacja doprowadziła do momentu uroczystego złożenia przysięgi na sztandar 14 ZBOT.