Jak działają ubezpieczenia jachtów?

Ubezpieczenia jachtów to temat, z którym należy zapoznać się, będąc właścicielem takiej łodzi lub chcąc wynająć ją na rejs wakacyjny. To nie tylko sposób na zabezpieczenie mienia, ale też obowiązek prawny. W tym artykule sprawdzimy, jak działa ubezpieczenie jachtu, jakie są możliwości i na co zwracać uwagę.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy jacht i każdy żeglarz ma inne potrzeby i preferencje. Szukając idealnej oferty dla siebie warto sprawdzać, czy ubezpieczenie obejmuje te kwestie:

  • wartość jachtu – większość umów zakłada dostosowanie wysokości odszkodowania do wartości sprzętu, dzięki czemu koszt naprawy drogiego jachtu jest mniej dotkliwy;
  • rodzaj jachtu – niektóre ubezpieczenia są dedykowane dla konkretnych typów jachtów, np. jachtów motorowych, żaglowych, katamaranów czy łodzi rybackich.
  • zakres terytorialny – część ubezpieczeń obejmuje tylko rejsy po mniejszych zbiornikach wodnych. lub działa w obrębie kraju. Chcąc żeglować po europejskich wodach śródlądowych trzeba wybrać odpowiednią ofertę.

Często zwracamy uwagę także na koszty. Jak je porównać? Nie patrzmy na samą składkę, ale jej stosunek do wysokości świadczeń. Znaczenie ma też procent udziału własnego w pokrywaniu kosztów napraw.

Co obejmują ubezpieczenia jachtów?

Najlepsze oferty ubezpieczeniowe zapewniają kompleksową ochronę w całym okresie eksploatacji. Szczególne znaczenie zakres ubezpieczenia jachtu ma dla właścicieli łodzi przeznaczonych do rejsów turystycznych. Warto wtedy rozszerzyć ochronę. Podstawowe ubezpieczenie chroni przed uszkodzeniami, kradzieżą, zniszczeniem przez żywioł i załogę.

Dodatkowe warunki mogą obejmować:

  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej;
  • ubezpieczenie użytkowników jachtów, które zabezpiecza wszystkich członków załogi;
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków;
  • ubezpieczenie rzeczy osobistych i sprzętu wodnego (łodzi motorowej, rowerów wodnych, desek windsurfingowych), które mogą ulec uszkodzeniu w trakcie użytkowania jachtu.

Ubezpieczenie jachtów żaglowych jest istotne w czasie rejsów turystycznych i na zawodach sportowych. Ubezpieczenie jachtów morskich powinno dodatkowo zawierać zapisy o ochronie podczas rejsów po europejskich wodach morskich.

Co daje wykupienie ubezpieczenia?

Ubezpieczenie jachtu to zabezpieczenie finansowe w kryzysowej sytuacji. Ochrona działa w przypadku szkód występujących na wodzie, ale też w czasie lądowego transportu jachtu; podczas morskiej żeglugi turystycznej i rejsów zagranicznych. Odszkodowanie, które przewiduje ubezpieczenie OC zostanie wypłacone w przypadku uszkodzenia łodzi i wystąpienia szkód na ciele i mieniu członków załogi.

Jest to nie tylko zabezpieczenie dla pływających, ale też osób, które wypożyczają swoje jachty. Ubezpieczenia jachtów zapewniają zmniejszenie odpowiedzialności cywilnej za szkody podczas rejsów prywatnych, wycieczkowych, po krajowych i zagranicznych wodach morskich.