11 Listopada 2023 – Dzień Niepodległości z Nadmorską Koleją Wąskotorową i patriotycznym piknikiem w Rewalu

Wydarzenia na Święto Niepodległości, które odbędą się 11 listopada 2023 roku, obejmują bezpłatne przejazdy Nadmorską Koleją Wąskotorową pod nazwą „Pociąg do Niepodległej”. Trasa przejażdżki będzie prowadzić wzdłuż wąskotorowego szlaku Gryfice-Pogorzelica. Tego dnia, wszystkie osoby chcące uczcić święto będą mogły skorzystać z tej atrakcji bez wszelkich opłat. Ponadto, na stacji kolejowej w Rewalu zorganizowany zostanie tradycyjny Piknik Patriotyczny, którego częścią będzie historyczna inscenizacja.

Pierwszy pociąg „do Niepodległej” wyruszy ze stacji Gryfice Wąsk. o godzinie 10:20. To niezwykła okazja do skorzystania z jazdy nadmorską kolejką poza regularnym sezonem przewozowym. Pasażerowie pociągu będą mieli możliwość dotarcia do miejsca, gdzie odbędzie się Piknik Patriotyczny – dworca kolejowego w Rewalu. Wydarzenie to jest integralną częścią obchodów Narodowego Święta Niepodległości na poziomie powiatowo-gminnym.

Z kolei oficjalne uroczystości, mające na celu uczczenie odzyskania niepodległości przez Polskę, rozpoczną się o godzinie 11:00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Rewalu. Tam zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, podczas której wystąpi rewalski chór Amber Singers z koncertem pieśni patriotycznych. W ceremonii weźmie również udział wojskowa asysta honorowa 36. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Mrzeżyna. Punktualnie o godzinie 12:00 wszyscy zgromadzeni odśpiewają Mazurek Dąbrowskiego, w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”.